Življenje v Domu je organizirano tako, da je čim bolj prijazno uporabnikom storitve. Želja in skrb Doma je, da stanovalci živijo čim bolj samostojno in varno. Uporabnikom storitve nudimo zdravstvenemu stanju primerno prehrano, pomoč in postrežbo, zdravstveno nego in zdravstveno tehnične posege, ki jih izvaja strokovno usposobljeno osebje. Med seboj tako sodeluje več služb:
- Socialna služba
- Zdravstveno negovalna služba
- Kuhinja
- Fizioterapija
- Delovna terapija
- Tehnična služba
- Frizer, pedikura
- Pralnica
Namestitev v dom je velika izkušnja za uporabnika in svojce, ki odpre stare in nove stiske, vprašanja, negotovosti. Poleg čustvenih situacij se pojavijo tudi potrebni postopki za urejanje dokumentacije in formalnosti, ki so nujni za namestitev v dom. Socialna služba sodeluje z upravičencem in njegovimi svojci v obliki informiranja, svetovanja in usmerjanja že pred namestitvijo v dom.
Po namestitvi uporabnika sodeluje pri vključevanju v socialno mrežo, pri prilagajanju v novo okolje z namenom, da je bivanje uporabnikov v domu lažje in kakovostnejše. Socialna služba vedno sodeluje z uporabniki in svojci ob urejanju raznih formalnosti, ki nastanejo v času bivanja v domu, jim nudi individualna svetovanja, sodeluje pri reševanju nastalih konfliktov, nudi podporo in pomoč v raznih situacijah, ki jih prinese vsakdan.
Poleg tega je v okviru domske socialne službe tudi organizacija prireditev, organizacija raznih skupin in drugih aktivnosti za uporabnike. V Domu med drugim poteka projekt »Stanovalci doma kot prostovoljci«, ki spremljajo in uvajajo novo sprejete uporabnike na stanovanjski oddelek.
Tadeja Godnik, vodja službe osnovne in socialne oskrbe
Vodja socialne službe:
Tadeja Godnik
tel: 05/37-51-306
e-mail: tadeja.godnik@vitadom.si
Služba zdravstvene nege in oskrbe je s svojim delovanjem tesno prepletena z vsemi ostalimi dejavnostmi v domu.
Strokovno usposobljeno osebje skrbi za dobro počutje stanovalcev, ohranjanje in krepitve njihove samostojnosti in zdravja. Proces staranja in z njim določene spremembe ter pridružene bolezni pa od posameznika zahtevajo, da se prilagodi na nove razmere in se postopoma sprijazni z novonastalim položajem. Zdravstveni delavci aktivno sodelujejo v tem procesu in nudijo strokovno pomoč starostniku, pogosto pa tudi njihovim svojcem.
Zelo pomembna sta tudi poslušanje in pogovor s stanovalcem, tolažba, svetovanje, pomoč pri drobnih opravilih, saj to zvišuje kakovost njegovega bivanja in življenja v ustanovi.
V primeru poslabšanja zdravstvenega stanja ali ob pojavu bolezni stanovalcem storitev osnovnega zdravstvenega varstva nudi zdravniška ekipa iz Zdravstvenega doma Idrija, ki dva- do trikrat tedensko obratuje v našem domu.
Ob pojavu psihičnih težav, nespečnosti in ostalih neprijetnih stanjih se po nasvet in pogovor ali zdravljenje stanovalci lahko obrnejo na zdravnika specialista psihiatrije.
Silva Jeram, vodja zdravstvene negovalne službe
Vodja zdravstveno negovalne službe:
Silva Jeram
tel: 05/37-51-311
e-mail: silva.jeram@vitadom.si
V kuhinji Doma za starejše Bor se trudimo ustvarjati jedi, s katerimi ne želimo zgolj zadovoljevati osnovnih potreb po prehrani, ampak stanovalcem Doma ponuditi raznolik in kakovosten jedilnik. Vse obroke pripravljamo s skrbjo za zdravje in dobro počutje stanovalcev.
Zavedamo se, da se vsake juhe enkrat prenaješ in da so stanovalci odvisni od nas, zato se trudimo, da vsak dan vsem našim uporabnikom zagotovimo raznovrstno, doma pripravljeno hrano s svežim vetrom, ne glede na to, katero vrsto prehrane potrebujejo.
Jože Tončič, vodja kuhinje
Dejavnost fizioterapije v socialno varstvenem zavodu je usmerjena k:
- izvajanju preventivnih programov
- zdravljenju bolnih s pomočjo fizioterapevtskih metod in tehnik
- izvajanju rehabilitacijskih programov
- zdravstveno-vzgojno izobraževanje negovalnega kadra, svojcev…
- povezovanje in sodelovanje z drugimi službami v zavodu
Preventivni programi se izvajajo v namen ohranjanja telesne zmogljivosti in funkcijske samostojnosti ter izboljšanju samopodobe. Sem med drugim spadajo:
- skupinska telovadba,
- individualni vzdrževalni programi,
- uporaba trenažerjev,
- trening hoje,
- zdravstvena vzgoja…
Rehabilitacijski programi so namenjeni povrnitvi in izboljšanju telesnih zmogljivosti, gibljivosti in samostojnosti po:
- nevroloških obolenjih ( možganska kap, Parkinsonova bolezen, poškodba glave…)
- poškodbah in zlomih
- amputaciji udov
- operativnih posegih
- srčno-žilnih obolenjih
- poslabšanju kroničnih bolezni
Delo poteka individualno in v obliki skupinskih vadb na oddelkih in v prostorih fizioterapije.
Fizioterapevt testira, oceni, načrtuje, izvaja in dokumentira terapijo individualno glede na potrebe, zdravstveno stanje, sposobnost sodelovanja in želje stanovalca.
Svetuje in pomaga pri izbiri ustreznih pripomočkov za gibanje, le-te ustrezno testira in uči pravilne uporabe.
V procesu terapije fizioterapevt stanovalce, njihove svojce ter negovalno osebje usmerja in uči aktivnosti, ki jih stanovalci lahko izvajajo sami.
Ob tesnem sodelovanju z ostalimi strokovnimi službami fizioterapevt s strokovnim pristopom, ob upoštevanju človekovega dostojanstva in pravic, bistveno pomaga stanovalcem ohranjati čim boljšo kakovost življenja tudi v poznih letih.
Erika Kumar Gnezda
Z delovno terapijo želimo stanovalcem v našem domu omogočiti kakovostno življenje, čim daljšo samostojnost in aktivno vključevanje v domske aktivnosti. Stanovalci so k aktivnostim povabljeni, sami pa se odločijo ali želijo sodelovati ali ne.
Aktivnosti v okviru delovne terapije potekajo čez cel dan na oddelkih ali v prostoru za delovno terapijo. Vodijo jih delovna terapevtka in animatorke. Aktivnosti so prilagojene stanovalčevim psihofizičnim sposobnostim in željam ter zajemajo:
- dnevne aktivnosti,
- gibalne aktivnosti in sprehodi,
- aktivnosti za ohranjanje in izboljšanje kognitivnih sposobnosti
- prostočasne aktivnosti, kot so ročna dela, različne kreativne tehnike in družabne igre,
- socializacijske aktivnosti, med katere sodijo praznovanja rojstnih dni, pikniki, pogovorna skupina…,
- pevski zbor, domske in kulturne prireditve ter
- gospodinjske aktivnosti.
Nataša Bratkovič, delovna terapevtka
Tehnična služba je v našem Domu samostojna enota. Skrbi za nemoteno delovanje vseh sistemov v hiši: sestrski klic, centralno ogrevanje, topla voda, telefonsko omrežje, razsvetljava, požarni red, čistilna naprava, sistem prezračevanja…
Ob prihodu novega stanovalca v naš Dom poskrbimo, da je soba primerno urejena (če je potrebno jo tudi na novo prepleskamo). Pomagamo pri vsem, kar je potrebno postoriti ob prihodu in kar olajša vključitev stanovalca v novo okolje.
S stanovalci se poskušamo dogovoriti za urejanje okolice. Vsak letni čas naši službi prinaša druga opravila, ki jih poskušamo opraviti tako, da je izgled Doma in njegove okolice lep, bivanje v njem pa prijetno in kar se da domače.
Z veseljem sprejmemo pomoč stanovalcev pri urejanju okolice (urejanje vrta, postavitvi kresa, saditvi in gojenju rož). Na ta način se stanovalcem ohranja občutek koristnosti in vpetosti v domsko življenje.
V pralnici negujejo osebno perilo uporabnikov.
KONTAKT
DOM ZA STAREJŠE BOR
Črni Vrh 120
5274 Črni Vrh
Tel: 05/375-13-00
info-bor@vitadom.si
Zadnje objave
Zasaditev cvetličnih korit, 20. 5. 202220. 5. 2022 - 15:53
Tretji teden Simbioze giba je bil v znamenju košarke in badmintona, 20. 5. 202220. 5. 2022 - 13:39
Tretji teden Simbioze giba, 16. 5. 202216. 5. 2022 - 10:06
Sporočilo obiskovalcem, 16.5.202216. 5. 2022 - 8:27
2. teden Simbioze giba, 13. 5. 202213. 5. 2022 - 14:16